VRLIKA PIJACA  MIJETON hrv solar COMMODO OMNIA FIS

U Dicmu počeli arheološki radovi na lokaciji Trajanova slavoluka

Autor/ica
Objavljeno: 14 listopada, 2025
NASLOVNA DICMO

Tekst i foto: Ante Botić

Dicmo je još neistražen značajan arheološki lokalitet. Rečenica je to koja je poslijednih godina često izgovarana. Razlog je jednostavan i nepobitan. Da je tomu tako pokazuju se arheološke aktivnosti koje se u ovom kraju provode poslijednih godina. Prije nekoliko dana započelo je u zaseoku Kokani, koje pripada Mojanci arheološko istraživanje, odnosno radovi na lokaciji antičkog slavoluka, cara Trajana.

Podsjetimo, na naslijeđenoj djedovini umirovljeni bojnik HV-a i diplomirani arhitekt Božo Kokan otkrio je mnogo toga što ukazuje na nepobitnu činjenicu kako je to područje arheološki značajno. Prije tri godine istražene fragmente koji su vezani za raskrižje dviju rimskih cesta i slavoluk caru Trajanu, u obiteljski prostor izložio je i javnosti je predstavio Božo Kokan.

O ovim povijesnim i arheološkim činjenicama, prije više od 20 godina, u svom znanstvenom članku objavio je akademik Nenad Cambi. Nakon svih pripremnih stručnih, znanstvenih i ostalih potrebitih radnji, počeli su prije nekoliko dana istraživački arheološki radovi na lokaciji Trajanova slavoluka. Istraživačke aktivnosti vodi prof. dr. sc. Dražen Maršić s Odjela za arheologiju Sveučilišta u Zadru uz podršku svojih suradnika mag. arch. Borisa Rozića, studenata arheologije Luke Radovana, Mirele Grgić, Duje Galića i mag. konzervatorica Petre Kuzmanić.

O početnim istraživačkim aktivnostima, na imanju svoje obitelji, Božo Kokan je istaknuo što se istražuje i što je do sada otkriveno:

‘Zaista sam presretan da je ovo konačno počelo. Znate kakav je naš svijet, u sve se sumnja. Neki to postavljaju u fazu zle namjerne kako to nema veze s arheologijom, a neki kako je to nebitno. Međutim, ovo je velika stvar ne samo za Dicmo, našu županiju, nego Hrvatsku i šire’, istaknuo je Kokan dodajući kako se svi radovi odvijaju u organizaciji Kulturnog sabora Zagore.

Sve aktivnosti odvijaju se uz potporu Ministarstva kulture i medija RH, područnog konzervatorskog ureda Split, Splitsko-dalmatinske županije i Sveučilišta u Zadru – odjela arheologije. Isto tako potpora, kada je u pitanju tema istraživanja, stiže i od Muzeja Cetinske krajine u Sinju.

‘Sada se radi na istraživanju središnjeg lokaliteta Antičkog slavoluka. Otkopan je do sada dio popločanog trga na kojem se slavoluk nalazio. Otkriveni su temeljni blokovi slavoluka, kao i sitni arheološki materijal (keramika, staklo i sl.). Do sada su pronađena 23 fragmenta koja pripadaju dekoraciji samog slavoluka. Sada su počeli radovi na istraživanju dijela gdje se pojavljuju grobovi’, istaknuo je Kokan.

Cijeli tijek istraživačkih radova kamerom i fotoaparatom bilježi poznati snimatelj i fotograf Petar Malbaša. Cijeli njegov snimljeni materijal koristiti će se za realizaciju arheološkog dokumentarnog video uratka i stručne zbirke s prigodnim fotografijama.

Mjesto istraživanja posjećuju brojni znatiželjnici koji žele vidjeti što je to zapravo u Dicmu pronađeno. Lokalitet su tako posjetili Željko Primorac, pročelnik Upravnog odjela za kulturu, sport i tehničku kulturu Županije splitsko-dalmatinske, te ravnateljica Muzeja Cetinske krajine Darija Domazet.

Lijepo vrijeme ide na ruku ekipi koja provodi ove radove, a uskoro, kada se otkopa još dio područja na ovu lokaciju kazao nam je Božo Kokan, doći će predstavnici Ministarstva kulture i medija, istaknuti arheolozi na čelu s akademikom Nenadom Cambijem, studenti arheologije, turistički djelatnici i ostala stručna javnost.

Božo Kokan, koji godinama prikuplja ulomke s nekadašnjeg slavoluka razasute diljem zaseoka Kokani, sada osjeća jednu veliku radost i ushićene. I zaslužio je taj samozatajni čovjek koji je udobnost života podno Sljemena zamjenio svojim rodnim Dicmom. Prikupio je u svojoj zbirci više od 1.000 kamenih ulomaka s rimskih cesta i lokacije slavoluka. Nadamo se da će i ova istraživanja donijeti nove nalaze i priče o životu u rimskom razdoblju na ovim prostorima.

ferata@ferata.hr
0997370409