Alkar slavio u Rijeci, na obzoru Liga za prvaka

Objavljeno: 15 veljače, 2014
alkar

Košarkaši Alkara u Rijeci su protiv Kvarnera ostvarili možda i presudnu pobjedu na putu prema Ligi za prvaka. Sinjani su od prve minute zaigrali odlučno u namjeri da prekinu seriju od dva poraza, vodili veći dio susreta, a presudila je izvrsna obrana koja je domaće “otjerala” od reketa i natjerala ih na tricašku kanonadu koja se pokazala sve samo ne kao dobra.

Kvarner – Alkar 60:67 (15:17, 17:18, 18:13, 10:19)

A-1 liga, 14. kolo
Rijeka, Dvorana Dinko Lukarić, gledatelja: 500
Suci: Luka Kardum (Šibenik), Mario Goleš (Šibenik), Davor Stojić (Šibenik)

Kvarner: Stipčić 5, Veljačić, Čakarun 5, Salamun, Boban, Škifić 12, Šamanić 3, Krivec 17, Širko 6, Krstinić, Mustapić 12, Koljanin.
Trener: Vladimir Anzulović

Alkar:Mikulić 7, Boban Jo. 2, Bilandžić, Modić M. 7, Buzolić, Modrić S., Vitali 16, Boban Ju. 12, Žitko 15, Perajica 6, Župić, Kanaet 2.
Trener: Damir Milačić

Skokovi: Kvarner 19; Alkar 30
Izgubljene lopte: Kvarner 10, Alkar 22
Osobne pogrške: Kvarner 20; Alkar 22

Dvije momčadi koje su vezale po dva poraza, i tako kompromitirale odličan prvenstveni učinak do tada, u mislima su imale samo jedan zadatak – prekinuti negativnu seriju i tako jednom nogom zakoračiti prema konačnom cilju, odnosno ulasku među pet najboljih A-1 ligaša. Sasvim zasluženo bodovima su se radovali Sinjani koji su pokazali karakter, hladne glave i mirne ruke u samoj završnici.

Prva četvrtina protekla u blagoj rezultatskoj inicijativi Alkara, unatoč činjenici što je zarana iskoristio bonus. Kvarner je u tom dijelu deset puta bio na liniji za slobodna bacanja, pola od njih pogodio, ali svejedno je nakon uvodnih deset minuta zaostajao dva koša (15:17).

Na prelasku iz prve u drugu četvrtinu, gosti su se od četiri koša plusa (13:17) brzopotezno našli u jednakom zaostatku (21:17), međutim, na njihov odgovor nije trebalo dugo čekati. U narednim minutama, na krilima Vitalija i M. Modrića, Sinjani rade seriju 16:2, za 23:33, no s dvije pogođene trice (Mustapić, Šamanić) domaćin ipak hvata korak te na odmor odlazi s kudikamo ugodnijim minusom od tri koša (32:35).

Kvarner je na početku drugog dijela konstantno puhao za vrat Alkaru, nekoliko puta dolazio na minus jedan, da bi u 24. minuti ubačajem Mustapića preuzeo vodstvo (41:40). Isti igrač nosio je domaće i u narednom vremenu, iako je ponovno Alkar bio taj koji je u većem dijelu imao prednost, no previše izgubljenih lopti, prije svega Žitka i Mikulića, Sinjanima je uoči završnih deset minuta donijelo zaostatak od dva koša (50:48).

Obje momčadi odlučujuću četvrtinu otvorile su prilično nervozno, dosta se griješilo, stoga je jedino pitanje bilo – tko će prvi povezati nekoliko šuteva? U završnih pet minuta Kvarner je ušao s tri koša prednosti (54:51), a tada su u svoj pohod do pobjede krenuli Alkari.

Za ključne koševe pobrinula su se dvojica koja su do tada bili “zaduženi” za gubljenje lopti i tonu iščupane kose sinjskih navijača, Žitko i Mikulić, a nešto ranije vrlo bitan obol dao je i mladi Jure Boban. Naime, upravo je spomenuta trojka kreirala gostujuću seriju od 14-2 kojom je susret, dvije minute prije kraja, bio prelomljen (56:65).

Pokušavali su domaći do kraja serijom trica, ali više od nekoliko ubačaja s linije za slobodna bacanja nisu mogli, pa su silno velike bodove u izravnom okršaju za Ligu za prvaka osvojili Sinjani rezultatom 60:67. Domaćima se tako o glavu obio rastanak s, očito, svojom ključnom karikom do sada, Ivicom Radićem.

U domaćim redovima prednjačio je Krivec sa 17 koševa, dok su po 12 ubacili Škifić i Mustapić. Ovog puta prvo sinjsko ime bio je Vitali sa 16 koševa, dok je 15 koševa uz čak osam izgubljenih lopti zabio Žitko. U redovima Alkara također treba istaknuti i učinak Jure Bobana koji je zabio tri (važne!) trice za ukupnih 12 koševa, ali i ostatak momčadi na izvrsno odigranoj obrani.

Bilo kuda, Maligani svuda…

Alkar niti na ovom gostovanju nije bio bez podrške svojih navijača koji su također, zbog svojevrsnog podbačaja kolo prije protiv Šibenika, bili u misiji iskupljenja i potvrde kako i dalje zasluženo nose status najboljih dvoranskih navijača u Hrvatskoj. Ovaj put na Kozali skupilo ih se 30-ak, dovoljno da budu bučna podrška svojoj momčadi na putu do velike pobjede.