mel

Održana uvodna konferencija o projektu ‘Lokalno partnerstvo za zapošljavanje cetinske krajine’

Autor/ica
Objavljeno: 4 svibnja, 2019

U petak, 3. svibnja 2019.g. u Alkarskim dvorima održana je uvodna konferencija o projektu ‘Lokalno partnerstvo za zapošljavanje Cetinske krajine’ koji se financira iz Europskog socijalnog fonda.

Korisnik projekta je Centar za ruralni razvoj CERURA HR zajedno sa svojim partnerima: Hrvatski zavod za zapošljavanje-Regionalni ured Split, Splitsko-dalmatinska županija, Javna ustanova RERA S.D. i Lokalna akcijska grupa Cetinska krajina.

Projekt je odobrilo Ministarstvo rada i mirovinskog sustava, a provedbeno tijelo razine 2 je Hrvatski zavod za zapošljavanje. Razdoblje projekta je od 26. ožujka 2019. do 26. ožujka .2021. godine.

Projekt je usmjeren stvaranju novih metoda rada i pružanja usluga nezaposlenim najranjivijim skupinama koje su definirane Strategijom za razvoj ljudskih potencijala Splitsko Dalmatinske županije.

Projekt se provodi na području Cetinske krajine koja, prema današnjim podacima HZZ-a, ima 2758 nezaposlenih, a na nezaposlene ranjive skupine odnosi se 76 dugotrajno nezaposlenih osoba mlađih od 29 godina, 910 dugotrajno nezaposlenih starijih od 29 godina, 1314 žena, 291 hrvatski branitelj, 32 osobe s invaliditetom, 801 osoba od 50 godinai starije te 523 osobe iz ostalih teže zapošljivih ranjivih skupina. U te ranjive skupine također spadaju i članovi obitelji stradalnika Domovinskog rata, djeca hrvatskih ratnih vojnih invalida, djeca dragovoljaca Domovinskog rata i pripadnici nacionalnih manjina.

Elementi projekta su ‘Intervencije na tržištu rada i klubovi za zapošljavanje’, ‘Promidžba i vidljivost’ i ‘Upravljanje projektom i administracija’.

U okviru prvog elementa ‘Intervencije na tržištu rada i klubovi za zapošljavanje’ predstavljene su sljedeće aktivnosti: Konferencija o nezaposlenosti ranjivih skupina u Cetinskoj krajini, analiza struktura nezaposlenih pripadnika ranjivih skupina prijavljenih na HZZ-u Ispostave Sinj i Trilj, Okrugli stol: Zanimanja koja su tražena na tržištu rada Cetinske krajine, definiranje programa osposobljavanja za zaštitara i njegovateljicu, anketiranje nezaposlenih pripadnica/ka ranjivih skupina, psihologijska obrada kandidata za zaštitara i kandidatkinja za njegovateljice, pojedinačni intervjui kandidat(a)kinja, odabir polaznika za zaštitare i polaznice za njegovateljice, radionica razvoja osnovnih komunikacijskih vještina polaznike/ce, radionice računalnog opismenjavanja njegovateljica, program osposobljavanja za zaštitara, program osposobljavanja za njegovateljice, psihologijska podrška polaznicima za zaštitare i njegovateljice, Okrugli stol: Što poslije osposobljavanja, radionica: Osnivanje i rad Kluba za zapošljavanje, nabava opreme za Klub za zapošljavanje, otvoren Klub za zapošljavanje u Sinju.

U Klubu se održavaju motivacijske i edukacijske radionice (jednom tjedno) za nezaposlene, a teme su: pisanje životopisa, pisanje molbe, vježbanje razgovora s poslodavcem, razgovor o karijeri, kako pronaći posao, volontiranjem do posla, mjere zapošljavanja i samozapošljavanja. Na kraju projekta partneri osnivaju udrugu Lokalno partnerstvo za zapošljavanje Cetinske krajine kao inovativni oblik koji će institucionalno razvijati projekt kada on i de jure završi.

U drugom elementu projekta naziva ‘Promidžba i vidljivost’ otvara se internet stranica projekta na kojoj se mogu pročitati sve informacije o projektu i korištenim materijalima. Tiskaju se 2 roll-up plakata, 6 stolnih zastavica RH i EU za javne nastupe, tiskano je i podijeljeno 300 plakata, 3000 letaka i 400 brošura o projektu, 500 blokova i olovaka s oznakom projekta. Održat će se 3 konferencije o projektu (najava 18 radio spotova i 3 emisije), 5 radio emisija o projektu i najmanje 5 objava u medijima.

U trećem elementu projekta naziva ‘Upravljanje projektom i administracija’ imenuje se projektni tim od 6 osoba (voditelj iz CERURE, predstavnici: HZZ Ispostava Sinj, Ispostave Trilj, SDŽ, RERE, LAG-a) koji će održati 25 sastanaka.

Očekivani rezultati projekta su: 15 pripadnika ciljanih skupina završilo program osposobljavanja za zaštitara i povećali svoju mogućnost zapošljavanja, 20 pripadnica ciljanih skupina je završilo program osposobljavanja za njegovateljicu i povećale svoje mogućnosti zapošljavanja i samozapošljavanja, osnovan Klub za traženje posla u kojem se pripadnici ciljnih skupina (60) motiviraju, educiraju i osnaživaju za povratak na tržište rada, osnovano Lokalno partnerstvo za zapošljavanje Cetinske krajine kao institucionalni strateški model za zapošljavanje na lokalnom području.

Na konferenciji je sudjelovalo oko 120 osoba među kojima su bili pripadnici ciljanih skupina, predstavnici lokalnih udruga i ostala zainteresirana javnost.

 

ferata@ferata.hr
0997370409