mel

Otvorena izložba ‘Utvrda Nutjak – prošlost, sadašnjost i budućnost’

Autor/ica
Objavljeno: 22 listopada, 2021
izlozba

U Muzeju triljskog kraja sinoć je otvorena izložba ‘Utvrda Nutjak – prošlost, sadašnjost i budućnost’.

Izložba je rezultat suradnje triju muzeja čije područje djelovanja obuhvaća i utvrde sliva Cetine – Muzeja triljskog kraja, Muzeja Cetinske krajine i Gradskog muzeja Omiš, a realizirana je uz potporu Ministarstva kulture i medija i Grada Trilja. Koncepcija izložbe sadrži tri tematske cjeline koje premošćuju prostorni i vremenski razmak između primarnog i sekundarnog konteksta izloška, te komuniciraju njegov put od arheološkog nalaza do muzejskog predmeta.

Prilikom otvaranja okupljene je u ime Grada Trilja pozdravio pročelnik Marko Varvodić, ravnateljica Muzeja cetinske krajine Darija Domazet te ravnateljica Muzeja triljskog kraja Sanja Budić Leto koja je podsjetila kako je utvrda Nutjak smještena na litici iznad kanjona rijeke Cetine kod Trilja, a izgradio ju je poljički knez Žarko Dražojević krajem 15. stoljeća.

‘Možda široj javnosti nije poznato da je utvrda Nutjak uz Kunjak, kojeg je isto sagradio Dražojević i koji je danas porušen, jedina utvrda koja živi, a koja je imala dozvolu da se napravi unatoč odredbi Poljičkog statuta koji zabranjuje selima gradnju tvrđava. Znači, opasnost je bila tolika da su poljički starješine Dražojeviću dopustili da, u svrhu obrane sjeverne granice Poljičke republike od Osmanlija, podigne tu utvrdu’, kazala je Budić Leto.

Ravnateljica Gradskog muzeja Omiš Angela Tabak, koja je prije nekoliko godina bila zaposlenica Muzeja triljskog kraja, podsjetila je kako je Muzej triljskog kraja 2007. godine pokrenuo arheološka istraživanja. Do 2010. godine provedene su četiri kampanje, a istraživanja su polučila važne rezultate sitnog pokretnog arheološkog materijala, tako da se dobila nova vizura ovog lokaliteta.

‘U povijesnim izvorima graditelj utvrde Žarko Dragojević spominje se kao jedan od najvećih hrvatskih velikana u obrani od Turaka, tako da taj lokalitet itekako ima potencijala i važnosti. Sama činjenica da je Dražojević pokopan u splitskoj katedrali govori o važnosti i njegovoj ulozi u to vrijeme u borbi protiv Turaka’, kazala je Tabak.

Kustosica Muzeja Cetinske krajine Danijela Petričević Banović, također bivša zaposlenica Muzeja triljskog kraja, istaknula je kako su tijekom arheoloških istraživanja pronađeni brojni arheološki pokretni predmeti koji su jako važni jer pričaju priču kakav je bio svakodnevni život u utvrdi Nutjak. Pronađeni su, kaže, skupocjeni nalazi glazirane keramike, stolnog posuđa, staklene čaše ukrašene kapljičnim ukrasom te noževi i vilice, iako ljudi u to vrijeme nisu jeli s priborom.

‘Upravo ti luksuzni predmeti koji su pronađeni daju nam jedan duh vremena. Znači da je Žarko Dragojević bio dobrostojeća osoba, zbog tih skupocjenih predmeta možemo zaključiti kako je u tom vremenu utvrda Nutjak osim vojnog karaktera djelomično služila i kao nastamba Žarka i njegove obitelji.’

U ime Ministarstva kulture i medija otvaranju izložbe nazočila je Anita Gamulin, arhitekt konzervator iz Konzervatorskog odjela Split, koja je istaknula kako je ova izložba jako važna.

‘Ovo je jedan od ključnih lokaliteta utvrda uz rijeku Cetinu. Istraživala se jako dugo, prva istraživanja započela su još 50-ih godina 20. stoljeća. Muzej arheoloških spomenika i tadašnji arheolog Dušan Jelovina prvi je skrenuo pozornost na ovu utvrdu. Zatim je kroz dugi niz godina kroz program zaštitnih radova ova tvrđava bila na redovnom programu Ministarstva kulture. Smatram da je jako važno ovakvim utvrdama posvećuje pozornost na ovakav način, istraživanjem, znanstvenim spoznajama i samom konzervacijom materijalnih ostataka. Time Trilj dobiva jedan izuzetan lokalitet koji se čak može koristit u turističke svrhe’, kazala je Gamulin.

Dodajmo kako će izložba ‘Utvrda Nutjak – prošlost, sadašnjost i budućnost’ biti otvorena do 21. prosinca 2021. godine.

ferata@ferata.hr
0997370409