Tricaški raspoložen Zadar slavio u Sinju

Objavljeno: 4 svibnja, 2014
Alkar-Zadar

Zadar je u Sinju uspio prekinuti svoj niz od dva poraza te tako i dalje ostati utrci za sam vrh poretka. Domaćini se unatoč potpori s tribina ipak nisu mogli nositi s raspoloženim gostima koji su kao rijetko kad u serijama pogađali izvana (trice 15/27), što bi u konačnici bilo previše i za puno bolje momčadi od Alkara.

Alkar – Zadar 61:81 (18:22, 12:20, 16:21, 15:18)

A-1 liga, Liga za prvaka 10. kolo
Sinj, ŠSD Sinj, gledatelja: 800 Suci: Sreten Radović (Dubrovnik), Alfred Jovović (V. Gorica), Davor Stojić (Šibenik)

Alkar: Mikulić 15, Boban Jo., Bilandžić, Modić M. 6, Buzolić, S. Modrić, Vitali 12, Boban Ju., Gaurina 16, Perajica 6, Župić, Kanaet.
Trener: Damir Milačić

Zadar: Bašić, Ivanov 8, Kraljević, Lawrence 2, Lyons 23, Sobin 10, Đugum 2, Ramljak 16, Batur, Dijan 5, Prostran 15, Šutalo. Trener: Rajko Vidaković

Skokovi: Alkar 31; Zadar 27
Osobne pogreške: Alkar 18; Zadar 19
Izgubljene lopte: Alkar 14; Zadar 11

Nakon Cibone u petak, Sinj je pohodio i Zadar te jednako uvjerljivo došao do novih bodova. Egal je potrajao tek nešto više od četvrtine kada je gostima “procurilo” izvana, sijevalo je po košu domaćih sa svih strana, što je, kada se pogleda kompletan tijek susreta, bio i početak kraja za Sinjane koji naprosto energetski nisu mogli “probaviti” dvije utakmice u dva dana i to protiv ABA-ligaških momčadi.

Koš za koš igralo se uvodnih pet minuta, bez prevelikog intenziteta u obranama. Takvo stanje potrajalo je sve do pete minute kada je dvije trice vezao Prostran, kasnije je pogodio još jednu, dovoljno da gosti serijom 8-0 pobjegnu na šest koševa viška (10:16). Ipak, nisu se domaći obeshrabrili, brzo je odgovorio Mirko Modrić sa šest svojih ubačaja, pa je Alkar nakon prvih deset minuta igre brojio minus od četiri koša (18:22).

Alkar je katastrofalno otvorio drugu četvrtinu, u napadu bez otvorenog šuta, a prvo konkretno odvajanje Zadar je napravio u 13. minuti nakon namjerne osobne, inače večeras vrlo dobrog, Mikulića, što su znali iskoristiti za pet koševa u toj akciji i doći na plus 11 (18:29). Kada su Sinjani počeli hvatati ritam, “uskrsnuo” je Lyons s tri trice pa su gosti nakon nove dvije minute igre imali velikih 14 koševa prednosti (21:35).

Silno agresivni bili su Zadrani u obrani pa su domaći napade prečesto završavali iz neizrađenih situacija, odnosno izlasci iz blokova bili su za djelić sekunde ipak prespori pa je za svaki koš trebalo previše energije koja je ionako bila u crvenom. Iako se Zadar u završnim minutama prvog dijela dosta nudio, Alkar nije znao uzeti ponuđeno, pet bacanja u međuvremenu je promašio Župić, pa od minus 12 naprosto bolje nije ni moglo po domaću momčad (30:42).

Četvrta trica Lyonsa Zadar je na početku treće četvrtine odvela na plus 15, Alkar se ponovno tražio, no tada se publika digla na noge, osjetila trenutak da podigne svoje ljubimce, pa je minus u 26. minuti sveden na osam koševa (41:49). Zadar je minutom odmora prekinuo sinjsku seriju, a odgovor je nakon povratka na parket bio silovit. Tri trice Ramljaka i jedna Prostrana brzo su gostima donijele rekordnih 18 koševa viška (43:61), dovoljno da susret bude i definitivno prelomljen.

Sjajnu solo dionicu početkom posljednje četvrtine odigrao je Gaurina, zabio vezanih osam koševa i svoju momčad ponovno vratio ispod minus deset (54:63), ali bio je to tek jedan dobar period. Bilo je tu još nekoliko dobrih prilika za možda i nešto više, ali nakon niza nevjerojatno izgubljenih lopti i promašenih zicera, spasa im nije bilo pa su konačnici upisali poraz od 61:81.

Prvo ime kod domaće momčadi bio je Gaurina sa 16 ubačaja, a tek koš manje zabio je Mikulić koji je uz to imao i šest skokova, ali i četiri izgubljene lopte. Zadar je ove večeri predvodio Lyons s 23 koša (trice 7/8), 16 je zabio Ramljak (4 trice), dok je Prostran ubacio 15 (4 trice).

Rame uz rame

Nakon što smo prije samo dva dana pisali o scenama iz rubrike “vjerovali ili ne”, kada su igrači i kompletan stručni stožer Cibone posljednje tri minute proveli zagrljeni na nogama, pjevajući s Maliganima, a kasnije im se bacajući u zagrljaj, evo i nove crtice iz sinjske dvorane. Ovo puta dobar dio “putnika namjernika” čudio se kako to dvije suparničke navijačke skupine stoje jedna uz drugu, svaka u svom filmu, a bez policije i zaštitara, s golemom količinom međusobnog uvažavanja. Naravno, već smo to vidjeli u Sinju nekoliko puta, ali svaki je put iznova lijepo spomenuti da navijači mogu funkcionirati i ovako – za svoje, a ne protiv drugih.