Dušan Žanko: Velikan koji je proslavio Sinj diljem svijeta, a Sinjani ga zaboravili
Sinjski velikani (3) U Sinju je u studenom 1993. godine održan veliki...
Na ponos Hrvatske države u Splitu 28. travnja 1991. osnovana je 4. gardijska brigada, poznata po ratnom nazivu Pauci. Bila je elitna postrojba Hrvatske vojske čiji je doprinos za vrijeme Domovinskog rata nemjerljiv. Resnik, Sinj i Imotski okuplja prve tri bojne legendarne 4 brigade.
U Splitu u prvim poratnim godinama ratni ministar obrane Gojko Šušak izgovorio je riječi koje i dan danas se s ponosom izgovaraju: ‘Hrvatska vojska u svom sastavu ima 7 gardijskih brigada, sve dobro obučene i naoružane, ali samo je jedna koja je udarna, a to je Četvrta ’. Te su riječi urezane i na spomeniku brigadi u njenom Splitu. Četvrta brigada osnovana je 28. travnja 1991. godine početkom Domovinskog rata u Splitu, a na putu ka konačnom oslobađanju Domovine izrasla je u legendu. To je postrojba koja je kod neprijatelja izazivala strahopoštovanje, a kod hrvatskog puka divljenje i vjeru u nepobjedivost.
U Domovinskom ratu 196 njenih pripadnika položila su živote na oltar Domovine, čije su slike sa slikama umrlih pripadnika postrojbe postavljene u spomen kapeli vojarne Sveti križ na Dračevcu. Među njima je i Sinjanka Snježana Jurić-Šolto, jedina žena poginula kao pripadnica Četvrte gardijske brigade.
Četiri gardista se vode nestalima, a 1600 njenih pripadnika je ranjeno ili na drugi način stradalo. Kroz ovu brigadu prošlo je mnogo iznimnih boraca, dočasnika i časnika koji su danas u mirovini ili na drugim važnijim dužnostima OSRH. Svi oni, s manjim ili većim zaslugama, učinili su da ime 4. gardijske brigade postane nezaobilazno u stvaranju novije hrvatske povijesti.
Impozantan je ratni put brigade, neokaljan tijekom cijelog Domovinskog rata. Kruševo, Zelene Table – Male Bare, Zadar, Šibenik, Drniš, Vrlika, Dubrovnik, Ston, Maslenica, Ljeto, Oluja, Maestral, Južni Potez slavni je i zasigurno nepotpun niz. Jedan od temelja ove brigade je i legendarna sinjska 2. bojna, poznatija kao ‘Cro Angels’.
Pred sam kraj Domovinskog rata poginuo je jedan od najvećih heroja četvrte brigade, zapovjednik tenkista i načelnik stožera brigade general Andrija Matijaš Pauk, po kojem je brigada nakon toga prozvana – Pauci.
Od 2008. brigada je ukomponirana je u sastav Gardijske motorizirane brigade kao 2. Motorizirana bojna ‘Pauci’. Tijekom 2013. godine biva preimenovana u 3. Mehaniziranu bojnu ‘Pauci’.
Čestitamo svim pripadnicama i pripadnicima 4. gardijske brigade 32. godišnjicu osnutka 4. gardijske brigade.
Program proslave 33. obljetnice 4.GBR:
Nedjelja, 28. travnja 2024.
Program obilježavanja:
•Vojarna „Sv. Križ“ – Dračevac
•14:30 sati – dolazak gostiju
•14:40 sati – moto defile
•14:40 sati – padobranski skokovi
•15:00 sati – dodjela crvenih beretki ‘Pauci’
•15:45 sati – polaganje vijenaca
•16:15 sati – čitanje imena poginulih pripadnika 4. gardijske brigade
•16:30 sati – Sveta misa
•17:30 sati – podjela vojničkog graha
•Medicinski fakultet Split (Šoltanska ulica 2)
•19:30 sati – svečana akademija
Sinjski velikani (3) U Sinju je u studenom 1993. godine održan veliki...
Za kraj ovih slavonskih priča gdje su glavni protagonisti oni čiji su...
Obrt Splendor iz Dugopolja traži djelatnice za honorarni, cjelogodišnji rad čišćenja (sobarice)...
Nakon Bizovca i obitelji Baković, sljedeće odredište putovanja i slavonskih priča bio...
Sinjski velikani (2) U parku uz Šetalište Alojzija Stepinca u Sinju, u...
Mnogi su Sinjani i Cetinjani svojim djelovanjem ostavili neizbrisiv pečat u različitim...