mel

Konvencija o promicanju poduzetništva branitelja

Autor/ica
Objavljeno: 15 prosinca, 2017
selce6

U Selcu kod Crikvenice Ministarstvo hrvatskih branitelja jučer je održalo četvrtu konvenciju koja se provodi u okviru projekta ‘Promicanje društvenog poduzetništva hrvatskih branitelja iz Domovinskog rata’, organizacije civilnog društva i zadruga braniteljske i stradalničke populacije iz Domovinskog rata.

Na konvenciji je sudjelovalo stotinjak branitelja i članova njihovih obitelji zainteresiranih za zadružno poduzetništvo, a među njima su bili i predstavnici braniteljskih zadruga s područja Cetinskog kraja.

Projekt se sufinancira sredstvima Europskog socijalnog fonda i njegova je ukupna vrijednost 2.132.439,98 kuna, a kroz dosadašnje četiri konvencije u Splitu, Zagrebu, Osijeku i Selcu te brojne edukacije i poslovna mentorstva provodit će se 18 mjeseci.

U uvodnom dijelu programa o značenju i provedbi konvencija govorila je voditeljica samostalne službe za strateške inicjative i projekte EU, Lina Lena Soukup.
Državna tajnica u Ministarstvu hrvatskih branitelja Nevenka Benić na početku konvencije naglasila je kako su mnogi hrvatski branitelji, nakon što su dali svoj obol u Domovinskom ratu, odlučili gospodarski graditi zemlju, ne biti teret državi već u svojim zajednicama okupiti svoje ratne prijatelje i krenuti u zajedničko poduzetništvo:

‘Danas je na snagu stupio novi Zakon o hrvatskim braniteljima i članovima njihovih obitelji u kojem su dodatno osnažene odredbe koje se tiču braniteljsko-socijalnih radnih zadruga i mogućnostima rada uz mirovinu. Zakonom je još više naglašena važnost udruga iz Domovinskog rata i njihov rad i aktivnosti uz potporu Ministarsva branitelja’ istaknula je Nevenka Benić, naglašavajući kako je Ministarstvo hrvatskih branitelja svjesno značaja braniteljskog zadrugarstva i mogućnosti razvoja društvenog poduzetništva udruga iz Domovinskog rata, no isto tako je svjesno da od ideje do ostvarenja poslovnog plana branitelji nailaze na brojne poteškoće.

O potporama s kojima Ministarstvo gospodarstva i obrta sudjeluje u ovom važnom projektu govorila je pomoćnica ministrice gospodarstva Ana Mandac. Ravnatelj Hrvatskog centra za zadružno poduzetništvo Tomislav Klarić Kukuz govorio je o važnosti osnivanja zadruga kao jednog uspješnog modela samozapošljavanja, što je vidljivo na brojim primjerima u europskim zemljama.

‘U nas zadružno poduzetništvo, ili bolje kazano djelovanja zadruga, nije ni pripližno na potrebnoj razini. Trenutno je u Hrvatskoj evidentirano 1.218 zadruga, od čega se pola odnosi na poljoprivredne aktivnosti. U nas zadruge, odnosno njihovo poslovanje iznosi samo 0,5 BDP-a dok je u Italiji taj iznos 7,5 posto bruto državnog proizvoda. Potencijala za poboljšanje našeg stanja imamo, no potrebno je još više zakonski osnažiti značaj zadruga, a Hrvatski centar za zadružno poduzetništvo, uz ostale partnere, intezivno radi na tome’, kazao je Klarić Kukuz, najavljujući kako će nakon četiri održane kovencije uslijediti niz edukacija po ostalim mjestima Hrvatske, uključujući i sinjsko područje kako bi se ova tema približila ne samo braniteljima nego i ostalim zainteresiranim za zadružno poduzetništvo.

Brojne braniteljske zadruge i udruge ovom su prigodom izložile svoje proizvode i prezentirale projekte, ponajviše iz cetinskoga kraja. Tako je stotinjak nazočnih na ovoj konvenciji moglo razgledati autohtone cetinske rukotvorine, suvenire, narodnu nošnju, kušati gastronomske delicije pršut, sir, uštipke, med i sve što marljivi članovi braniteljskih zadruga s područja Cetinske krajine proizvode.

Na konvenciji su istaknuti primjeri aktivnosti pojedinih braniteljskih zadruga. Zanimljivo predavanje uz ostale teme imao je koordinator Braniteljskih zadruga za područje SDŽ Stipe Efendić koji je prezentirao rad BZ ‘Patriot’ iz Dabra, koja je prema mnogim aktivnostima jedna od najorganiziranijih i najuspješnijih braniteljskih zadruga u Hrvatskoj.

 

ferata@ferata.hr
0997370409