mel

Osnovana Udruga policije Sinja i Cetinske krajine Domovinskog rata

Autor/ica
Objavljeno: 24 prosinca, 2021

U dvorani Muzeja Sinjske alke sinoć je održana osnivačka skupština Udruge policije Sinja i Cetinske krajine Domovinskog rata.

Na početku ove svečanosti okupljene je u ime Inicijativnog odbora za osnivanje udruge pozdravio Ante Jozić. U svom obraćanju istaknuo je razloge zbog kojih se nakon trideset godina krenulo u osnivanje ove udruge. Naglasio je kako je to obveza prema poginulim policajcima, ranjenima, njihovim obiteljima te prema istini koja govori o velikom doprinosu policije u obrani cetinskog kraja i Lijepe naše.

Nakon što su provedene sve potrebite protokolarne aktivnosti, predloženi su kandidati za pojedine dužnosti u tijelima udruge. Za predsjednika Izvršnog odbora predložen je Ivica Romac, za zamjenika Zdenko Budimir. Za ostale članove IO predloženi su Branko Grubišić, Ivica Marović, Ante Jozić, Ante Vuletić, Damir Despotović, Petar Bašić i Ante Maloča. U Nadzorni odbor predloženi su Ivica Križanac za predsjednika, za članove Milan Baturina i Zdravko Tijanić. U Sud časti predloženi su Ivica Labrović za predsjednika, za članove Zvonko Radić i Mladen Marović. Za dužnost glavnog tajnika predložen je Tonći Bešlić, za tajnika Slavko Primorac, a za likvidatora Kostija Bulj. Svi predloženi dobili su jednoglasnu potporu 34 člana Skupštine.

U prigodnim pozdravnim govorima, uz najbolje želje za rad udruge, okupljenima su se obratili Ana Ratković Parat, izaslanica ministra hrvatskih branitelja iz Domovinskog rata i potpredsjednika Vlade Tome Medveda, načelnik PUSD Slobodan Marendić, načelnik PP Sinj Mislav Filipović Grčić, u ime jedinica lokalne samouprave s područja cetinskog kraja načelnik Hrvaca Dinko Bošnjak, pukovnik Zdravko Galić prvi zapovjednik 72 bojne VP.

Zapovjednik specijalne postrojbe policije cetinskom području na početku Domovinskog rata Jozo Režić govorio je određenim događanjima na području Kijeva, Vrlike i cetinskog kraja 1990./91. i aktivnostima koje je provodila policija pod zapovjedništvom Ivice Romca. Režić je istaknuo kako vjeruje da će djelovanje novoosnovane udruge biti takvo da će se na pravi, istiniti način prezentirati zasluga svakog policajaca i policijskih snaga u Domovinskom ratu na području cetinskog kraja.

Nakon zahvale skupštinarima koji su mu ukazali čast i povjerenje da bude prvi predsjednik Udruge policije Sinja i Cetinske krajine Domovinskog rata, prigodni govor održao je ratni zapovjednik policijskih snaga u Domovinskom ratu Ivica Romac-Gagi.

‘Već trideset godina istina o Domovinskom ratu u cetinskom kraju i ulozi policije ide u potpuno krivom smjeru. Osnivanjem ove udruge i njenim djelovanjem želimo činjenicama i samo istinom istaknuti doprinos, i to veliki, policije u obrani cetinskog kraja’,istaknuo je Romac, naglašavajući da je neistina da je policija napustila Vrliku 1991. godine tijekom žestokih neprijateljskih napada.

‘Sada nakon dosta vremena doznajemo da je povlačenje svih obrambenih snaga pa i policije tada zapovjedio tadašnji vojni zapovjednik, a to je bio Zdravko Škarpa‘,kazao je Romac.

O samom djelovanju udruge je istaknuo:

‘Naše djelovanje bit će na području promicanja vrijednosti Domovinskog rata, zaštiti interesa hrvatskih policajaca branitelja i invalida te obitelji poginulih policajaca u Domovinskom ratu. Naš fokus bit će na pomoći našim policajcima u stalnoj i cjelovitoj skrbi kao i članovima njihovih obitelji. Jedan od ciljeva je okupljanje hrvatskih policajaca branitelja sudionika Domovinskog rata s prebivalištem na području Sinja i cijele Cetinske krajine, kao i promicanje vrijednosti i iznošenja istine u Domovinskom ratu. Jedan od ciljeva nam je i prikazati cjelokupnoj Hrvatskoj javnosti istinu o doprinosu hrvatske policije u obrani cetinskog kraja u Domovinskom ratu’, kazao je između ostalog Romac, dodajući kako je žalosno da mnogi policajci branitelji još dan danas nemaju status branitelja, a kamoli priznanja koja im pripadaju.

U svom govoru Romac je podsjetio na događanja oko održavanja Alke 1990., ratnog vremena na području Kijeva i Vrlike, prvim barikadama 17.8.1990. u Vrlici, o ratnim djelovanjima na području Otišića, Maljkova i Potravlja, kao i o aktivnostima uzimanja dijela oružja i streljiva iz vojarne Kule i poligona Kukuzovac.

Romac je istaknuo kako kroz udrugu planiraju izdati monografiju odnosno knjigu o djelovanju policije 1990./91. u cetinskom kraju:

‘Na ovu temu već smo razgovarali s povjesničarom Antom Nazorom, ravnateljom Hrvatskoga memorijalno-dokumentacijskog centra Domovinskog rata. Želim samo činjenicama potkrijepiti to pisanje i da se jednom vidi pravi i veliki doprinos policije u Domovinskom ratu. Stvarno poštujemo sve sudionike koji su kroz druge postrojbe dali veliki doprinos u obrani ovog našeg kraja, sve one koji su imali odgovorne dužnosti, ali isto tako neka se ima poštovanje prema policiji i njenom doprinosu u Domovinskom ratu na ovom našem području. Ovih dana na malim ekranima gledamo serijal Kako se obranila Hrvatska, a nigdje nema Sinja i cetinskog kraja i to je žalosno’, kazao je između ostalog predsjednik novoosnovane braniteljske udruge Ivica Romac.

Svečanosti osnivanja Udruge policije Sinja i Cetinske krajine Domovinskog rata, uz nekadašnje i sadašnje policajce, nazočili su članovi obitelji poginulih policajaca u Domovinskom ratu iz Sinja i Imotskog, gradonačelnik Trilja Ivan Bugarin, idejni autor grba i oznaka udruge bojnik Božo Kokan, predstavnici Udruge jedinice za posebne namjene policije ‘Alkari’ Sinj, predstavnici medija. U glazbenom dijelu programa kojeg je vodio Denis Šabić nastupio je Nenad Vetma.

Na prigodnom druženju sudionicima svečanosti pridružio se i sinjski gradonačelnik Miro Bulj, koji je i sam bio pripadnik policije na početku Domovinskog rata. Sinjski gradonačelnik je istaknuo kako će Grad Sinj osigurati prostor za rad i djelovanje ove udruge.

ferata@ferata.hr
0997370409