TOMMY mel

Otvorena Izložba ‘Pregled arheoloških istraživanja na tvrđavi Grad u Sinju od 2004. do 2014. godine’

Autor/ica
Objavljeno: 1 kolovoza, 2015

 

Izložba 2

Sinoć je u Muzeju Cetinske krajine otvorena Izložba ‘Pregled arheoloških istraživanja na tvrđavi Grad u Sinju od 2004. do 2014. godine’. Tako su tijekom 10 godina arheoloških istraživanja prikupljeni vrijedni i brojni pokretni arheološki nalazi koje posjetitelji mogu vidjeti u Muzeju.

Prisutnima se na samom početku otvaranja izložbe obratila voditeljica istraživanja i ravnateljica Muzeja Anita Librenjak. Objasnivši kako se radi o desetogodišnjim istraživanjima zaštitnog karaktera, a koja su prethodila sanaciji i djelomičnoj rekonstrukciji Grada, čija je zadaća bila otkrivanje arhitektonskih struktura. Pokretni arheološki nalazi svjedoče o Starom gradu kao vojnom uporištu, ali i kao civilnom i urbanom središtu. U prilog tomu govore pronađeni predmeti različitih namjena: od keramičkih lula, okova, čavala, topovskih kugli do nalaza grube kuhinjske keramike.

Librenjak je nakon zahvale svima onima koji su sudjelovali u ovom velikom projektu riječ prepustila konzervatorici i sudionici projekta Aniti Gamulin koja je naglasila kako je Stari grad jedan predivan fortifikacijski i arheološki lokalitet koji se planira kroz programe Ministarstva kulture i uz potporu Grada Sinja u dogledno vrijeme pretvoriti u arheološki park. Turista je sve više, a Sinj treba ići ukorak s turističkom ponudom. Stari Grad tako postaje i ostaje važnim djelom turističke ponude Sinja, ali i Dalmacije.

Izložba 3

Kao predstavnik županije nazočnima se obratio i dožupan Luka Brčić koji je podsjetio sve nazočne kako u vremenu promjene turističkih afiniteta Sinj može odigrati veliku ulogu ponudom kulturnog sadržaja. Izložbu je otvorila obnašateljica dužnosti gradonačelnice Kristina Križanac zahvalivši se ravnateljici Librenjak i svim sudionicima ovog projekta. Muzej je ovim projektom, kako kaže Križanac, ‘odškrinuo vrata’ Gradu Sinju za stvaranje jake turističke platforme za budućnost.

Oko 30-ak posjetitelja tako je uživalo u eksponatima kasnosrednjovjekovne i novovjekovne materijalne kulture, 3-D prikazima Starog Grada, autohotonoj nošnji Grada Sinja, predmetima različite namjene (zavjetne pločice, aplike, medaljoni, klinovi, brusevi), djelovima arhitekture, kamenim skulpturama, fragmentima staklenog posuđa tzv. Krautstrunk čaša itd.

Izložba će biti otvorena do 30. studenoga ove godine, a radno vrijeme Muzeja je radnim danom od 8 do 16 sati te subotom od 8 do 13 sati.

Izložba 4

ferata@ferata.hr
0997370409