TOMMY mel

Proračun Grada Trilja 115 milijuna kuna, osigurana značajna sredstva za demografske mjere

Autor/ica
Objavljeno: 24 prosinca, 2020
ivan sipic

U Trilju je jučer, 23. prosinca 2020. godine održana 25. sjednica Gradskog vijeća Grada Trilja, na kojoj su vijećnici raspravljali o 18. točaka dnevnog reda.

Najznačajnija točka Dnevnoga reda bila je usvajanje Proračuna i Odluke o izvršavanju proračuna za 2021. godinu. Usvojeni Proračun Grada Trilja za 2021. godinu, uz predložene i prihvaćene amandmane, iznosi 115 milijuna 473 tisuća 987 kuna.

Na Prijedlog Proračuna za 2021. godinu, pristigla su četiri amandmana vijećnice Ivane Živaljić. Amandmani su se odnosili na umanjenje novčanih sredstva po stavkama proračuna – Gradske i mjesne manifestacije  i  Održavanje javne rasvjete, te povećanje  stavke proračuna -Poticanje demografskih mjera sa 600 tisuća na 1 milijun kuna. Predloženo je i umanjenje po stavkama proračuna – Izgradnja cestovne infrastrukture te dodavanje stavke- Sanacija i uređenje poslovne zgrade Centar na ukupni iznos od 500 tisuća kuna. Amandmanom su smanjena i sredstva sa stavke Izgradnja cestovne infrastrukture i Rad turističke zajednice te je dodana stavka – Uređenje pročelja stambenih i poslovnih objekata u centru Grada Trilja. Četvrti amandman odnosio se na djelomično umanjenje stavke  proračuna – Izgradnja interpretativnog centra na Gardunu, te povećanje stavke – Poticanje razvoja poljoprivrede i poduzetništva na 1 milijun i 400 tisuća kuna, uz obrazloženje da je Projekat jako dobro osmišljen, no nije izvjesno da će isti krenuti u 2021. godini, a poduzetnike i obrtnike je zahvatilo teško financijsko razdoblje uslijed krize uzrokovane koranavirusom.

Gradonačelnik Ivan Šipić je prihvatio sve amandmane te je predložio da se u zadnjem amandmanu stavka Projekta – Izgradnje interpretativnog centra na Gardunu u potpunosti skine i cijeli iznos pridruži stavci Poticanje razvoja poljoprivrede i poduzetništva.

Glavni dio rashodovne strane Proračuna Grada Trilja za 2021. godinu čine kapitalni rashodi koji iznose 74.769.435 kuna ili 64,75 posto proračuna, dok rashodi poslovanja iznose 29.984.552 kune ili 25,97 posto. Rashodi za otplate kredita su planirani u iznosu od 10 milijuna 720 tisuća kuna ili 9,28 posto. Glavnina proračuna odnosi na kapitalne projekte, koji se uglavnom financiraju iz bespovratnih sredstava EU fondova. Najvažniji EU projekt Grada Trilja je ustanova CEKOM, koji se realizira sa sedam partnera. Planirana sredstva za ovaj projekt iznose 53 milijuna 218 tisuća 545 kuna od čega je udio bespovratnih  EU sredstava  85 posto, a udio ustanove i partnera je preostalih 15 posto.

Od ostalih kapitalnih projekata financiranih iz bespovratnih EU sredstava izdvajamo dovršenje izgradnje Vatrogasnog doma, početka izgradnje sustava odvodnje i vodoopskrbe – Aglomeracije Trilj te izgradnju reciklažnog dvorišta.

U idućoj godini Grad Trilj planira i značajna sredstva za izgradnju komunalne, kulturne, društvene sportske i turističke infrastrukture. U planu je nastavak širenja groblja u više naselja, dovršenje uređenja gradskog kina, uređenje gradskog parka, nastavak uređenja šetnica i plaža uz obale rijeka Cetine i Rude, uređenje poslovnih prostora u bivšoj tvornici Cetinka, trgovačkog centra i pročelja zgrada u centru Trilja, kao i početak uređenja sportskog centra Luke.

‘Sve navedene projekte kandidirat ćemo na natječaje Županije splitsko-dalmatinske i državne natječaje, kako bismo osigurali značajan udio sredstava iz županijskog i državnog proračuna. Osim značajnog udjela kapitalnih projekata, vrlo su bitni i usvojeni projekti podizanja standarda naših sugrađana od zapošljavanja preko javnih radova i nastavak projekta  ‘Zaželi’ za naših 40-ak sugrađana, koji se također u cijelosti financira iz bespovratnih  EU sredstava’, kazao je gradonačelnik Trilja Ivan Šipić.

U Proračunu za 2020. godinu planirano je povećanje sredstava za demografske mjere u ukupnom iznosu od milijun kuna za mlade obitelji, kroz podizanje naknada za novorođenu djecu, nastavak sufinanciranja troškova ishođenja građevinskih dozvola za gradnju ili proširenje i sanaciju obiteljskih kuća.

‘Od iduće godine svim mladim obiteljima koje grade svoje stambene objekte s 20 tisuća kuna sufinancirati ćemo troškove priključka vode i električne energije. Povećali smo i porodiljne naknade, tako da će obitelji za svako prvo novorođeno dijete dobivati 4 tisuće kuna, za drugo 5 tisuća kuna, treće 7 tisuća kuna, za četvrto dijete 9 tisuća kuna, za peto dijete dobivat će 12 tisuća kuna, a za šesto i svako sljedeće po 18 tisuća kuna’, kazao je gradonačelnik Šipić.

Osigurana su i sredstva za početak rada novog vrtića u prostoru bivše Cetinke u kojem će se pružati usluge jasličnog i cjelodnevnog programa, za financiranje radnih bilježnica i pomagala za osnovce, prijevoz srednjoškolaca i studenata, kao i stipendiranje redovnim studentima.

‘Kroz programe socijalne skrbi i dalje će se financirati božićnice i uskrsnice naših najugroženijih  sugrađana i umirovljenika, novčane i pomoći u naravi za zdravstvene poteškoće, pogrebne usluge, teško materijalno i financijsko stanje,  rad raznih udruga iz Domovinskog rata i socijalne i društvene skrbi’, dodao je Šipić.

Triljski vijećnici nisu prihvatili Prijedlog II. izmjena i dopuna Proračuna Grada Trilja za 2020. godinu.

Između ostaloga, prihvaćen je Prijedlog Izmjena i dopuna Prostornog plana grada Trilja, kojim su konačno stvoreni uvjeti za daljnje širenje i prosperitet grada.

Dodajmo kako je na početku sjednice uručena  Osobna nagrada Grada Trilja Miljenki Odrljin, dugogodišnjoj darivateljici krvi i predsjednici Kluba dobrovoljnih darivatelja krvi Trilj, koju je dobila uoči Dana Grada. Nagrada joj je uručena na jučerašnjoj sjednici, s obzirom da se zbog epidemije koronavirusa nije održala svečana sjednica GV  povodom Dana grada Trilja.

ferata@ferata.hr
0997370409